Filce

Filc to gęsty materiał techniczny, który uzyskuje się przez spilśnianie wełnianych tkanin, sierści zwierząt i włókien sztucznych. Surowce są mieszane tak, aby powstała tkanina o jak najlepszych właściwościach. W zależności od gęstości oraz rodzaju impregnacji, filc może mieć różną grubość, sztywność i twardość. 

Poniżej widać czarne i białe podkładki filcowe na arkuszu i filc w arkuszu.

Czym jest filc?

Filc to kawałek materiału ze sztucznych lub naturalnych włókien. Ma charakterystyczną strukturę - miękką i gęstą. Nie ma tylko jednego zastosowania. Filc jest bardzo uniwersalnym materiałem.

Filc jest efektem spliśniania tkanin wełnianych, sierści zwierząt lub sztucznych włókien. To proces polegający na łączeniu materiałów w zwartą masę. Takie połączenie może być dodatkowo wzmacniane poprzez zastosowanie gorącej pary wodnej, słabych kwasów, zasad, a także duży nacisk, ewentualnie tarcie. Dzięki temu do jego produkcji nie ma potrzeby stosowania klejów i nici. Spliśnianie przeprowadzane jest przez specjalne, dedykowane do tego maszyny.

Filc jest bardzo trwały, elastyczny i wytrzymały, charakteryzuje się odpornością na rozciąganie, rozrywanie i strzępienie. Doskonale radzi sobie z wchłanianiem wilgoci oraz cieczy. Ponadto świetnie izoluje ciepło oraz może być wykorzystywany do absorbowania dźwięków. Dzięki tym właściwościom, ma bardzo szeroki zakres zastosowań.

Właściwości filcu

- filc uszczelkowy ma dobre właściwości cieplne, to dobry materiał izolacyjny, 

- filc do wygłuszania ma bardzo dobre właściwości akustyczne,

- filc samoprzylepny lub uszczelki filcowe można wykorzystać jako materiał dystansujący, 

- filc to materiał tłumiący drgania,

- filc jest świetnym materiałem filtrującym,

- filc doskonale chłonie ciecze.

Zastosowanie filcu

Równie często co w domu, filc można spotkać w zakładach przemysłowych. Jest to bardzo uniwersalny materiał, który posiada wiele cech i właściwości, niezbędnych w wielu zastosowaniach. Bardzo często wykorzystywany jest jako narzędzie polerskie oraz do usuwania zarysowań. Filc może być stosowany jako uszczelka – ochrona przed pyłami i cieczami oraz osłona zabezpieczającą np. meble. Ponadto świetnie sprawdzi się jako materiał wykorzystywany przy smarowaniu powierzchni lub elementów.

Rodzaje filcu i jego zastosowanie:

Filc polerski

Filc do polerowania jest przeznaczony do czyszczenia oraz przeprowadzania precyzyjnych mechanicznych prac polerskich. Wykorzystuje się go do usuwania zarysowań z powierzchni metalowych oraz plastiku. Dodatkowo filc polerski doskonale sprawdza się przy polerowaniu szkła oraz materiałów kamiennych. Filc do polerowania w różnych kolorach można łączyć z innymi materiałami, np. plastikiem, drewnem, szczególnie jeśli jest to filc samoprzylepny.

Zapytaj o produkt

Filc podkładowy

Filc pod meble — używa się go w przemyśle meblarskim jako osłony do tkanin przed uszkodzeniami. W budownictwie znajduje zastosowanie jako filcowa taśma wygłuszająca pod legary. Podczas prac dekarskich stosuje się go do zabezpieczania przed korozją i wilgocią pojawiającą się na wewnętrznej stronie dachu. Dużą zaletą filcu jest możliwość przetwarzania go pod kątem różnych kształtów, dzięki temu znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Możemy go przygotować w formie wykrojów, arkuszy czy rolki. Filc pod meble to także estetyczna ochrona podłogi i ścian przed zarysowaniami i ubiciami.

Zapytaj o produkt

Filc uszczelkowy

Filc uszczelkowy pochłania pył, absorbuje ciecze, ma doskonałe właściwości izolacyjne i wygłuszające. Ze względu na swoją grubość i zdolność niwelowania drgań jest chętnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu do prac konstrukcyjnych. Filc uszczelkowy samoprzylepny w formie taśmy to dobra alternatywa dla klasycznych uszczelek. Uszczelki filcowe doskonale tłumią drgania, wytłumiają oraz filtrują.

Zapytaj o produkt

Filc wygłuszeniowy

Filc do wygłuszania ma bardzo dobre właściwości akustyczne, jest stosowany w elementach konstrukcyjnych do amortyzacji, wygłuszenia samochodów i maszyn. Filc do wygłuszania to obowiązkowy element dla miłośników car-audio, ponieważ zapobiega powstawaniu rezonansu akustycznego. Warto pamiętać o wyjątkowych właściwościach filcu do wygłuszania także przy projektowaniu wnętrz specjalistycznych, np. studio nagrań.

Zapytaj o produkt

Filc samoprzylepny

Filc samoprzylepny - możemy przygotować jako jednostronnie lub dwustronnie klejący materiał w formie rolek, wykrojów lub arkuszy – zależy od zapotrzebowania oraz właściwości, jakie chcemy uzyskać. Możemy przygotować filc z klejem akrylowym lub kauczukowym. A to dzięki własnemu zapleczu produkcyjnemu.

Zapytaj o produkt

Filc do smarowania / filc wełniany

Filc do smarowania - filc wełniany posiada strukturę porowatą i zabudowane kanaliki włosowate, to sprawia, że jest bardzo nasiąkliwy. Zaabsorbowane ciecze są stopniowo uwalniane, dzięki czemu filc może służyć jako skuteczny środek do smarowania. Zapraszamy do składania zapytań ofertowych. Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze towaru. W naszej ofercie znajdziesz też taśmy, kleje i wykroje.

Zapytaj o produkt

Zapraszamy do składania zapytań ofertowych. Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze towaru. W naszej ofercie znajdziesz też taśmy, kleje i wykroje.

Polecamy również:

Chusteczki primer

Preparat gruntujący

Aby powierzchnie były czyste i przygotowane do klejenia warto zabezpieczyć je preparatem gruntującym KlejTo. Preparat ten stanowi dodatkowe podłoże dla kleju i wspiera proces klejenia.
Zobacz szczegóły
Chusteczka czyszczaca

Chusteczki KlejTo

Przed klejeniem czegokolwiek należy odpowiednio oczyścić klejone powierzchnie. W tym celu najlepiej użyć chusteczek KLEJTO, dzięki którym szybko i wygodnie przygotujesz powierzchnie do klejenia.
Zobacz szczegóły