branża obróbki stali

Zaopatrzenie zakładów obróbki stali

Jeśli Twoja firma zajmuje się produkcją przemysłową, a do swojej pracy wykorzystujesz stal, doskonale zdajesz sobie sprawę z jej uniwersalności i niezwykłych właściwości, a także znasz rodzaje stali, szczególnie nierdzewnej. Stal nierdzewna nie tylko charakteryzuje się wyjątkową odpornością na korozję, ale także jest niezwykle trwała i estetyczna, co czyni ją materiałem idealnym do wielu zastosowań rzemieślniczych i przemysłowych.

Obecnie, gdy precyzja, a także jakość są kluczowe, wybór odpowiednich narzędzi, taśm i materiałów do obróbki staje się niezwykle istotny. Dlatego Epat Sp. z o.o. wychodzi z ofertą dla firm produkujących stal oraz zajmujących się obróbką stali nierdzewnej. Dostarczamy szeroki asortyment narzędzi do wytwarzania oraz obróbki metali.

Epat Sp. z o.o., oprócz oferowania materiałów ściernych, specjalizuje się w dostarczaniu materiałów samoprzylepnych dla przemysłu. Szczególnie taśmy, wbrew pozorom, są niezwykle przydatne w branży metalurgicznej, w procesie przetwarzania stali surowej na bardziej zaawansowane produkty oraz na dalszych etapach przetwarzania i obróbki stali. Taśmy przy obróbce stali pomagają bezsprzecznie w optymalizacji produkcji i ograniczaniu ilości odpadów od początku do końca procesu produkcji.

Procesy, w których używane są taśmy przy obróbce stali:

  • łączenie metalowego zwoju z rdzeniem (walcowanie),
  • zabezpieczanie końców zwoju metalu,
  • łączenie arkuszy metali stykowe i nachodzące,
  • zabezpieczanie powierzchni i krawędzi metali przed uszkodzeniem oraz dla bezpieczeństwa pracowników,
  • wiązkowanie rur metalowych, 
  • wiązkowanie profili metalowych,
  • znakowanie metali.
Stal w rolkach. Obróbka stali. Arkusze stali. Materiały ścierne do stali

Oferta taśm i materiałów ściernych dla przemysłu metalurgicznego

Oferta taśm stosowanych przy obróbce stali:

Oferta Epat obejmuje nie tylko taśmy, ale także materiały ścierne stosowane przy obróbce stali. Do obróbki wykańczającej jest na rynku wiele narzędzi, tzw. materiałów ściernych. Są to:

Dodatkowym narzędziem do obróbki wykańczającej mogą być chemiczne płyny wytrawiające.

Oferta materiałów ściernych dla obróbki stali

Tesa 4414 taśma strapping. Przemysł metalowy

Oferta dla przemysłu obróbki metali

Stal nierdzewna 304, 316 – podstawa wielu gałęzi przemysłu

INOX, nierdzewka, kwasiak czyli po prostu stal nierdzewna to materiał, który jest niezbędny w wielu gałęziach przemysłu. Jest odporna na korozję, czynniki chemiczne, różnice temperatur, a do tego dobrze wygląda i ma szerokie zastosowanie. Obróbka tego materiału to także odrębna branża przemysłowa. Do obróbki ręcznej i zastosowań rzemieślniczych używa się zwykle stali 304 lub 316.
Różnice między stalą 304 a stalą 316 oraz podstawowe zastosowania:

Stal 304

wewnątrz budynków

w przemyśle spożywczym

dobra plastyczność

Stal 316

na zewnątrz budyków

w basenach, w kontakcie z chlorem

zawartość molibdenu

Rodzaje stali najlepsze dla przemysłu


Stal, w zależności od dodatków chemicznych, ma różne właściwości fizyczne i nazwy.
Najpopularniejsze rodzaje stali przemysłowej to:

  • stal austenityczna — jest ciągliwa i podatna na wzbogacanie pierwiastkami chemicznymi, mocno zużywa narzędzia skrawające
  • stal ferrytyczna — jest plastyczna, przy jej obróbce mogą powstawać długie wióry, które mogą szczepić się z narzędziem,
  • stal austeniczno — ferrytyczna, typu duplex — łączy właściwości obu rodzajów stali, a wiór, który powstaje przy obróbce, jest twardy i mocno ściera narzędzia, trudno się go przetwarza.

Obróbka stali materiałami ściernymi


Stal, po wstępnej obróbce i nadaniu właściwego kształtu, ma na powierzchni ślady obróbki, takie jak zadziory i zarysowania. Są to niedoskonałości, które warto usunąć ze stali ze względów praktycznych i estetycznych. Kolejnym etapem po obróbce skrawaniem jest szlifowanie stali. Przy odpowiednim wykończeniu można osiągnąć efekt satyny lub lustra na metalowych elementach. Czasami wystarczy tylko szlifowanie, ale aby rezultat był jeszcze lepszy, warto rozważyć polerowanie stali na połysk lub satynowanie stali nierdzewnej.

Szlifowanie wstępne pozwala na usunięcie niedoskonałości, jakie powstały w procesie produkcji elementów stalowych. Podczas tego etapu wierzchnia warstwa metalu jest ścięta, co usuwa także wystające spoiny po spawaniu stali. W niektórych przypadkach jest to wystarczający etap, aby produkt stalowy był gotowy. Niemniej jednak często jest to jedynie etap przygotowawczy przed polerowaniem na lustro lub satynowaniem.

Polerowanie to kolejny krok w wygładzaniu stali, który pozostawia powierzchnię o większym połysku i gładkości. Można doprowadzić stal do takiego stopnia polerowania, że odbija ona otoczenie jak lustro. Jest to bardzo efektowny efekt, który można uzyskać dzięki różnym materiałom ścierającym i pastom polerskim. Proces polerowania stali wymaga doświadczenia i precyzji ze strony operatora.

Satynowanie to inny sposób wykończenia powierzchni stali, polegający na tworzeniu drobnych, ukierunkowanych rys. Ten proces nie niszczy metalu, lecz podkreśla jego piękno. Poprzez różne narzędzia skrawające do metalu można uzyskać różne efekty satynowania, zmieniając długość i głębokość rys.

Współpraca z

EPAT Sp. z o.o.

Dlaczego warto zaufać firmie EPAT?

W firmie Epat skupiamy się na Tobie i potrzebach Twojej firmy. Zajmujemy się zaopatrzeniem firm produkcyjnych i przemysłowych. Dostarczamy produkty i narzędzia, żebyś mógł bezpiecznie i bardziej wydajnie wykonywać swoją pracę.

Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem produktów marek tesa, Pferd, Wiko.

Nasi Klienci to firmy z branży automotive, transportu publicznego, branży lotniczej, obróbki stali nierdzewnej, obróbki skrawaniem, branży ceramicznej i innych.

Oto co możemy zaproponować Tobie:

Masz pytania?
Odezwij się do nas!

Zarządzaj plikami cookies