Blog

Jak dobrze przykleić taśmę klejącą?

Jak dobrze przykleić taśmę klejącą?

Z poprzedniego artykułu już wiecie jak przygotować powierzchnię przed aplikacją taśm samoprzylepnych. Powierzchnia powinna być sucha, czysta i odtłuszczona. Dziś wyjaśnię jak poprawnie przyklejać taśmę z klejem oraz na co zwracać uwagę by uzyskać optymalną siłę klejenia przy używaniu taśm samoprzylepnych.

Zapobieganie przeciążeniom przy klejeniu taśm

Planując sposób przyklejenia taśmy należy unikać obciążeń punktowych. Obciążenia ścinające i odrywające powinny się równomiernie rozkładać na klejonej powierzchni.

W jakiej temperaturze nakładać taśmę samoprzylepną?

Większość fabryk taśm klejących podaje zakres aplikacji  w  przedziale od +10⁰C do +35⁰C. Jednak optymalny zakres do aplikacji taśm klejących to temperatury od +18⁰C do +35⁰C. Podczas klejenia w temperaturach wykraczających poza podany zakres zmniejsza się adhezja, czyli przyczepność.

Jaką temperaturę powinny mieć klejone elementy?

Klejone przedmioty czy powierzchnie powinny mieścić się również w podanym przedziale i uwaga – powinny mieć temperaturę zbliżoną do siebie. W ten sposób unikniemy wtórnego zawilgocenia (np. poprzez przenoszenie zimnych elementów do ciepłych pomieszczeń).  Materiały przechowywane w warunkach innych niż normalne (temperatura pokojowa, wilgotność 50-70%) na kilka godzin przed klejeniem należy przenieść do pomieszczenia spełniającego powyższe warunki.

Czy klejenie taśmami jest możliwe w temperaturach ujemnych?

Tak, można przyklejać taśmy w temperaturach ujemnych, ale trzeba uważać. Tylko niektóre taśmy dają taką możliwość. Jeśli potrzebujesz skleić coś w temperaturze poniżej 0 proponuję uprzedzić o tym sprzedawcę lub przeczytać dokładnie opis produktu. My w ofercie EPAT posiadamy klika produktów umożliwiających klejenie w temperaturach ujemnych. 2TR1022 – taśma dwustronnie klejąca transferowa (błona klejowa) ze wzmocnieniem 1TB1022 – taśma do klejenia membran i folii dachowych 1TC1022– taśma do klejenia membran i foli dachowych

Co zrobić, gdy taśmy nie można aplikować zimą?

Możemy oczywiście poszukać taśmy dającej taką możliwość, ale zazwyczaj taśmy tego typu są dużo droższe i trudno dostępne. Załóżmy, że spadł śnieg, a my nie zdążyliśmy nakleić na schody taśmy antypoślizgowej. Co zrobić? Proponuję po odśnieżeniu, podgrzać powierzchnię palnikiem, opalarką lub suszarką do włosów, następnie oczyścić i odtłuścić powierzchnię. Ponownie podgrzewamy powierzchnię i przechodzimy do przyklejania taśmy.

Jak powinien wyglądać proces przyklejania taśmy?

  1. Po całkowitym wyschnięciu środków czyszczących i gruntujących należy równomiernie przykleić taśmę jednocześnie ją dociskając. W ten sposób zostanie usunięte powietrze między taśmą a klejoną powierzchnią.
  2. Następnie równomiernie dociskamy taśmę do klejonej powierzchni. Możemy to zrobić za pomocą rąk, wałka dociskowego lub prasy o sile nacisku 1-1,5 kg/cm2.
  3. W zależności od właściwości podłoża oraz rodzaju zastosowanej taśmy całkowita siła klejenia jest osiągana po 24h lub 72h.
Mam nadzieję, że odpowiedziałem na pytanie jak prawidłowo przykleić taśmę klejącą. Jeśli macie dodatkowe pytania, śmiało możecie do nas napisać lub zadzwonić. Do usłyszenia w kolejnym artykule!

Zobacz inne wpisy

Blog
Grzegorz Prątnicki

Taśmy samoprzylepne, które zastępują tradycyjne metody łączenia

Czy taśmy samoprzylepne mogą skutecznie zastąpić nitowanie, spawanie, lutowanie czy płynne kleje? Czy połączenie elementów konstrukcyjnych bez nitów spawów lub śrub jest możliwe? Jakie są zalety stosowania taśm samoprzylepnych zamiast tradycyjnych metod łączenia? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne porady jak wybrać taśmy samoprzylepne, aby uzyskać dobrą jakość połączenia?

Czytaj więcej »
Blog
Grzegorz Prątnicki

Najczęstsze błędy przy stosowaniu taśm samoprzylepnych i jak ich unikać

Unikaj pułapek kleju – Najczęstsze błędy przy stosowaniu taśm samoprzylepnych i jak ich unikać

Taśmy samoprzylepne, choć niezwykle praktyczne i wszechstronne, mogą być źródłem frustracji, gdy nie działają tak, jak powinny. Czy wiesz, że większość problemów związanych z taśmami można łatwo uniknąć? W naszym najnowszym wpisie na blogu odkryjemy, dlaczego taśmy nie trzymają się odpowiednio powierzchni, jak niewłaściwe przechowywanie może wpłynąć na ich kleistość oraz jakie błędy popełniamy, aplikując taśmy w niewłaściwych warunkach. Dowiedz się, jak maksymalizować moc kleju i wydłużyć żywotność swoich taśm samoprzylepnych dzięki prostym, ale skutecznym metodom. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej »
zamiennik taśmy 3M, tesa, lohmann, VHB, ACXplus
Blog
Grzegorz Prątnicki

Czy zamiennik markowej taśmy klejącej ma sens?

Zastanawiasz się, czy warto zastosować zamienniki markowych taśm klejących? Na rynku jest wiele taśm w różnych przedziałach cenowych, ale czy alternatywne rozwiązania mogą zapewnić jakość oryginałów? W naszym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom zamienników taśm klejących. Podpowiadamy, kiedy warto sięgnąć po zamiennik taśmy klejącej, a kiedy lepiej używać markowych produktów. Dowiedz się, co warto sprawdzić przy wyborze rozwiązania idealnego do Twoich potrzeb!

Czytaj więcej »
Blog
Grzegorz Prątnicki

Naprawa tunelu foliowego za pomocą taśmy samoprzylepnej

Szczegółowe spojrzenie na procesy technologiczne zaangażowane w produkcję różnych rodzajów taśm. Czytając artykuł, dowiesz się, jak zbudowane są taśmy i materiały klejące, jakie są rodzaje klejów na taśmach, jakie są wyzwania produkcyjne. Poznasz szczegółowy opis procesu produkcyjnego.

Czytaj więcej »
Blog
Grzegorz Prątnicki

Technologia produkcji materiałów samoprzylepnych

Szczegółowe spojrzenie na procesy technologiczne zaangażowane w produkcję różnych rodzajów taśm. Czytając artykuł, dowiesz się, jak zbudowane są taśmy i materiały klejące, jakie są rodzaje klejów na taśmach, jakie są wyzwania produkcyjne. Poznasz szczegółowy opis procesu produkcyjnego.

Czytaj więcej »

Masz pytania?
Odezwij się do nas!

Zarządzaj plikami cookies