Blog

Strefy magazynowe i na hali produkcyjnej — jak wyznaczyć?

Strefy magazynowe i na hali produkcyjnej — jak wyznaczyć?

Prawidłowo wyznaczone strefy magazynowe czy na produkcji to gwarancja uporządkowania i przyśpieszenia pracy, a przede wszystkim zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. Oznakowanie poziome w magazynie jest to czynność, która niewielkim kosztem może zwiększyć wydajność oraz poziom bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za BHP na hali produkcyjnej, na pewno zadajesz sobie pytania typu:

  • Jak przeprowadzić prawidłowo oznakowanie miejsc składowania w magazynie?
  • Jakie są potrzebne oznaczenia na hali produkcyjnej?
  • Jak najlepiej zrobić oznakowanie poziome w magazynie?
  • Jakie jest najlepsze oznakowanie powierzchni poziomych w magazynie lub na hali produkcyjnej?
  • Jaki jest prawidłowy podział magazynu na strefy?
  • Jak wydzielić strefy magazynowe?

Oczywiście to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi mierzy się osoba odpowiedzialna za BHP w hali produkcyjnej czy magazynowej. W tym artykule znajdziesz przydatne podpowiedzi z zakresu oznakowania powierzchni poziomych.

Jak wydzielić strefy magazynowe i produkcyjne w hali?

Strefy magazynowe najprościej wyznaczyć za pomocą naklejanych z samoprzylepnych taśm linii i znaczników magazynowych w różnych kolorach. Warto podejść do tego tematu odpowiedzialnie, ponieważ prawidłowo wydzielone strefy w magazynie usprawniają pracę, redukują koszty, oszczędzają czas i zwiększają bezpieczeństwo w magazynie i hali produkcyjnej. Przyjrzyjmy się zatem najczęstszemu podziałowi w magazynie, który możemy wydzielić z użyciem na przykład kolorowych taśm samoprzylepnych do podłogi.

1. Strefa załadunku i rozładunku.

Strefa załadunku i rozładunku może być połączona lub rozdzielona. Ze strefami rozdzielonymi mamy do czynienia zazwyczaj w dużych magazynach. To w tej części wyznacz rampy załadunkowe. Oznacz je zarówno od zewnątrz, aby usprawnić parkowanie ciężarówek, jak i od środka. Do większości tego typu oznaczeń odpowiedni będzie żółty kolor linii oraz biały. Miejsca potencjalnie niebezpieczne oznaczamy taśmą czarno-żółtą.

2. Strefa przyjęć.

W tej strefie odbywa się kontrola jakości towaru, sortowanie i rejestracja na magazynie. Właściwa organizacja strefy przyjęć minimalizuje ryzyko pomyłek i zapewnia porządek na magazynie. Co zrobić, aby stany magazynowe się zgadzały? Przede wszystkim odpowiednio zorganizować strefę przyjęć!
Właściwe oznakowanie pola odkładczego powinno być oddzielone od magazynu i wolne od regałów. Jak wyznaczyć pole odkładcze? Za pomocą namalowanych lub naklejonych za pomocą kolorowych taśm oznaczeniowych  linii na podłodze. Możesz użyć także zielonej taśmy oznaczeniowej do posadzek.

3. Strefa składowania lub inaczej: strefa magazynowania.

Serce magazynu to strefa składowania. Dobrze zaplanowana strefa magazynowania zapewnia wygodny i sprawny dostęp do przechowywanych towarów. To tutaj znajdują się różne rodzaje regałów magazynowych. Jest to także strefa pracy wózków widłowych, paleciaków i wózków do wysokiego składowania. Co zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo w magazynie? Warto wyznaczyć strefy ruchu wózków widłowych oraz strefy piesze przy pomocy żółtych linii namalowanych lub wyklejonych żółtą taśmą oznaczeniową. Szczególnie kolizyjne miejsca oznacz taśmą żółto-czarną. Dodatkowymi elementami zwiększającymi bezpieczeństwo na magazynie są:

  • odboje,
  • taśmy,
  • przegrody,
  • słupki.

Nie można zapomnieć o kluczowym elemencie porządku na magazynie: to kluczowe oznakowanie towarów na półkach. Bez tego ani rusz.

4. Strefa kompletacji.

To w strefie kompletacji pracownicy przygotowują zamówienia klientów. Takie strefy wyznacza się szczególnie w magazynach, które przygotowują towary pod klienta detalicznego. Tu również warto wyznaczyć linie żółte i zielone do wyznaczenia odpowiednich miejsc.

5. Strefa wysyłek lub inaczej strefa wydań.

W strefie wydań odbywa się końcowe pakowanie i nadawanie skompletowanych zamówień. Zwykle w końcowej (wyjściowej) części magazynu.

W każdej z wymienionych stref znajdą się także niezbędne elementy wyposażenia BHP, które należy odpowiednio oznakować. Intuicyjne i zgodne z normami jest oznakowanie elementów PPOŻ. kolorem czerwonym. Niebieskiego koloru używa się np. do znaków informacyjnych poziomych. Taśmy fluorescencyjne, świecące w ciemności, pomagają w znalezieniu drogi ewakuacyjnej w razie awarii oświetlenia. 

strefa magazynowa rampy zaladunkowe jak oznaczyc

Jakie wydzielić dodatkowe strefy w magazynie i hali produkcyjnej?

Oprócz wyżej wymienionych stref magazynowych możemy spotkać także strefy pośrednie, strefy biurowe, strefę reklamacji i strefy produkcyjne. Te ostatnie oczywiście związane są z halami produkcyjnymi, w których pytanie „jak zwiększyć bezpieczeństwo na produkcji” powinno być kluczowe dla osoby organizującej tam pracę.

Jeśli chcesz szybko wyznaczyć strefy w magazynie lub hali produkcyjnej, użyj taśm samoprzylepnych kolorowych to posadzek. Ich aplikacja nie wpływa znacząco na organizację pracy, jest szybka i dość tania. Kolorowe taśmy podłogowe oznaczeniowe to dobre rozwiązanie, gdy trzeba działać szybko. 

Czym wyznaczyć strefy i ciągi komunikacyjne? – wady i zalety różnych sposobów na oznakowanie powierzchni poziomych.

Strefy magazynowe i ciągi komunikacyjne możemy oznakować na trzy sposoby:

1. Malowanie linii. 

Pierwszy sposób na poziome oznaczenia na hali produkcyjnej to malowanie linii za pomocą specjalnych farb. Zaletą takiego rozwiązania jest najdłuższa trwałość linii. Ta metoda ma jednak bardzo istotne wady: 

  • Duży jednorazowy koszt oznaczenia na hali produkcyjnej czy magazynowej 
  • Długi czas tworzenia oznakowania poziomego w magazynie. 
  • Konieczność zamknięcia hali podczas malowania.  
  • Problem przy zmianie oznaczenia np. gdy kupimy nową maszynę i chcemy wyznaczyć strefę dodatkową wokół niej.
  • Mocny zapach farby podczas tworzenia oznaczenia poziomego w magazynie lub na hali.

2. Drugim sposobem jest zastosowanie laserowych wskaźników linii.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest  trwałość oraz łatwość zmiany oznaczenia. Główne wady takiego rozwiązania to bardzo wysoki koszt zakupu, duża awaryjność oraz brak linii w przypadku awarii zasilania.


3. Linie możemy wyznaczyć również za pomocą samoprzylepnych 
taśm oznaczeniowych PVC.

To rozwiązanie ma wiele zalet: niski koszt inwestycji, łatwość montażu, możliwość demontażu i zmiany oznaczenia, oraz brak nieprzyjemnego zapachu. Wadą tego rozwiązania jest nieznacznie niższa trwałość jak przy innych rozwiązaniach. 

Który sposób wyznaczania stref magazynowych jest najlepszy?

Z uwagi na wady i zalety przedstawionych możliwości oznaczenia hal i magazynów  wiele firm używa taśm. Jest to optymalne rozwiązanie pozwalające ograniczyć koszty oraz zapewniające dużą swobodę w zmianie oznaczania. Dość niski koszt takiego oznaczenia na hali produkcyjnej rekompensuje nieco niższą trwałość takiego oznakowania powierzchni poziomych w magazynie i w hali produkcyjnej. Poza tym zawsze można mieć zapas kolorowych taśm oznaczeniowych do szybkich poprawek. 

Projektowanie oznakowania jak wyznaczyć strefy

Jakie są obowiązujące przepisy regulujące kolory oznakowania poziomego w magazynie i oznaczenia na hali produkcyjnej?

Wymogi prawne nie są jednoznacznie określone w kwestii kolorów stosowanych do oznaczenia na hali produkcyjnej i magazynowej i nie narzucają konkretnych standardów oznakowania kolorami określonych stref magazynowych i produkcyjnych. 

BHP w Polsce bazuje na zbiorze przepisów, które wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Warto znać je wszystkie, aby jak najlepiej zadbać o oznakowanie powierzchni poziomych. 

Gdzie szukać tych przepisów?

  • przepisy przeciwpożarowe,
  • przepisy budowlane,
  • polskie normy
  • przepisy o ruchu drogowym
  • rozporządzenia.

Kolory używane do wyznaczania stref według normy.

Zwróćmy jednak uwagę na normę skupiającą się na stosowaniu kolorów do oznaczenia na hali produkcyjnej i magazynowej w kluczowych kwestiach BHP.
Norma OSHA CFR1910.144 dotyczy oznaczania kolorami zagrożeń.

  • Taśma winylowa żółta oraz taśma winylowa żółto-czarna służy do oznaczania ostrzeżeń, potencjalnych zagrożeń, szlaków komunikacyjnych, przejść dla pieszych.
  • Taśma winylowa czerwona oraz taśma biało-czerwona służy do oznaczenia określonego niebezpieczeństwa. Taśmy te są również przeznaczone do identyfikacji sprzętu i aparatury przeciwpożarowej.
  • Taśma w kolorze fluorescencyjnym pomarańczowym lub pomarańczowo-czerwonym służy do oznaczenia zagrożenia biologicznego. 
  • Taśmą winylową niebieską, zieloną i czarną możemy rozdzielić wyroby gotowe, surowce i komponenty do produkcji.
  • Taśma winylowa biała może być zastosowana do oznaczenia sprzętu i wyposażenia.

Błędy przy oznaczaniu magazynu

Najczęstszym błędem jest stosowanie kilku odcieni tego samego koloru np. jasnoniebieski i ciemnoniebieski, co może wprowadzać w błąd i powodować nieścisłości. Kolejnym błędem jest zmiana oznaczeń koloru danej strefy, co w przejściowym okresie może narażać na błędy.

Zobacz inne wpisy

Masz pytania?
Odezwij się do nas!

Zarządzaj plikami cookies