Blog

Jak prawidłowo przygotować powierzchnię przed klejeniem?

Jak prawidłowo przygotować powierzchnię przed klejeniem?

Zastanawialiście się pewnie nie jeden raz jak prawidłowo przygotować powierzchnię przed klejeniem taśmą, jakich błędów należy unikać oraz jak uzyskać optymalną (najwyższą) siłę klejenia. W dzisiejszym artykule postaram się Wam rozwiązać powyższe zagadnienia.

Prawidłowe przygotowanie powierzchni przed aplikacją taśmy klejącej

Pierwszą, podstawową i najważniejszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to, aby wszystkie te powierzchnie dobrze trzymały się podłoża. Wszystkie „luźne” powierzchnie powinny zostać zerwane, a ubytki uzupełnione. Na przykład słabo trzymający się tynk nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa połączenia. Co z tego, że taśma będzie się trzymała tynku, jak powieszony przedmiot spadnie razem z tynkiem. Analogicznie, słabo lub źle pomalowana powierzchnia metalowa może nam zepsuć całą robotę. Zwracajmy więc uwagę na jakość powierzchni, do której będziemy kleić taśmę. Następnym krokiem jaki musimy zrobić w przygotowaniu powierzchni do klejenia to oczyścić  i odtłuścić powierzchnię. Niestety przy aplikacji taśm na brudną powierzchnię nie uzyskamy dostatecznej siły klejenia. Nawet małe i niewidoczne na pierwszy rzut oka drobinki kurzu mogą zniweczyć nam całą pracę. I tutaj narzuca się pytanie:

Czym odpowiednio wyczyścić powierzchnię przed aplikacją taśmy klejącej, jaki środek wybrać?

Na myśl przychodzą nam produkty, które wszyscy znamy i są łatwo dostępne np. benzyna, rozpuszczalnik, aceton, zmywacz do paznokci czy płyn do mycia szyb. Niestety, żaden z wymienionych środków nie jest idealny. Produkty takie jak benzyna czy rozpuszczalniki w większości nie są odtłuszczaczami.  Czyszczą powierzchnię bardzo dobrze, ale po ich użyciu zostaje cienka warstwa utrudniająca klejenie. Czym zatem odtłuścić powierzchnię przed klejeniem? Teoretycznie można do tego zastosować czysty aceton lub alkohol izopropylowy (często nazywany izopropanolem lub w skrócie IPA). Z acetonem trzeba jednak uważać, ponieważ może on uszkadzać niektóre powierzchnie np. drewno, tworzywa sztuczne czy powierzchnie malowane proszkowo. My do odtłuszczania polecamy jedynie 70% roztwór izopropanolu. IPA jest mniej agresywny od czystego acetonu i nie naruszy/uszkodzi powierzchni. Co jeśli nie mamy w domu IPA?

Przygotowanie powierzchni przed klejeniem – czym odtłuszczać powierzchnię?

Do odtłuszczania powierzchni można użyć czystego spirytusu lub po prostu wódki, lecz tu uważajmy – nie może być smakowa. Stosowanie wódki czy spirytusu w zastosowaniach przemysłowych jest po prostu nieopłacalne, ze względu na ceny tych produktów. Dla swoich klientów przygotowaliśmy do tego celu chusteczki bezpyłowe nasączone alkoholem izopropylowym KlejTo. Chusteczki są wygodne, łatwe w użyciu i pakowane pojedynczo w niebieskie saszetki wykonane ze specjalistycznego tworzywa zapobiegającego odparowaniu alkoholu.

Przygotowanie powierzchni niskoenergetycznych do klejenia

Co w przypadku klejenia materiałów do powierzchni niskoenergetycznych (trudnych do sklejenia) np. polietylen, polipropylen, guma? Czy samo odtłuszczanie powierzchni wystarczy? W tym przypadku zalecamy dodatkową obróbkę mechaniczną powierzchni np. przeszlifowanie czy zmatowienie. Powiedzmy sobie uczciwie, w większości przypadków takie rozwiązania nie wchodzą w grę ze względu na czas i dodatkowe koszty. W takim przypadku rozwiązaniem problemu jest dobrze dobrany primer – czyli preparat gruntujący powierzchnię. My przygotowaliśmy do tego specjalistyczne chusteczki nasączone dobrym jakościowo primerem – kolor szary. Chusteczki gruntują powierzchnię i zwiększają przylepność taśm. Szare chusteczki KlejTo polecamy zawsze stosować przed zastosowaniem taśm żelowych (akrylowych) oraz przed aplikacją taśmy do powierzchni o niskim napięciu powierzchniowym. Dla klientów przemysłowych mamy dostępny primer w postaci puszek o pojemności 1 l. W kolejnym artykule przeczytacie jak prawidłowo aplikować taśmę. Do zobaczenia wkrótce!

Zobacz inne wpisy

Masz pytania?
Odezwij się do nas!

Zarządzaj plikami cookies